شهرک غرب

بلوار خوردین - توحید ۱ - پلاک ۱ - واحد ۳

ماساژ تهران - حمام سنتی - جکوزی - اپیلاسیون آقایان

ماساژ تهران - حمام سنتی - جکوزی - اپیلاسیون آقایان

نحوه انجام اپیلاسیون با شمع در خانه و مزایا و معایب آن

فهرست مطالب

نحوه انجام اپیلاسیون با شمع در خانه و مزایا و معایب آن

نحوه انجام اپیلاسیون با شمع در خانه و مزایا و معایب آن

رشد موهای زائد یکی از مشکلاتی است که بسیاری از خانم ها و آقایان را به خود مشغول کرده است. روش های مختلفی برای از بین بردن موهای زائد صورت و بدن وجود دارد مانند لیزر موهای زائد، اپیلاسیون، اصلاح با تیغ، بند انداختن صورت و روش های دیگر. در این میان اپیلاسیون سال‌هاست که برای رفع موهای زائد استفاده می‌شود و محبوبیت زیادی در میان خانم ها و آقایان دارد. اپیلاسیون با روش های مختلفی انجام می‌شود که یکی از آن‌ها اپیلاسیون با شمع است. به این معنی که در این روش از پارافین بجای موم اپیلاسیون استفاده می‌شود. در ادامه به نحوه انجام اپیلاسیون با شمع می‌پردازیم و مزایا و معایب آن را بررسی می کنیم.

نحوه انجام اپیلاسیون با شمع

برای انجام اپیلاسیون با شمع به وسایل مختلفی چون شمع، ظرف مقاوم در برابر حرارت و شعله و چوب بستنی نیاز است. برای انجام این کار کافی است مقداری شمع یا پارافین را درون یک ظرف بریزید، سپس شمع ها را در مایکروویو، توستر و یا فر ذوب کنید. مدت زمان لازم برای ذوب شمع ۲۰ دقیقه است که به درجه حرارت ۱۶۰ درجه سانتی گراد احتیاج دارد. اگر مایکروویو یا توستر در دسترس نباشد، می‌توانید برای ذوب کردن شمع از روش بن ماری استفاده کنید. بعد از ذوب شدن شمع ها مدتی صبر کنید تا درجه حرارت آن کاهش یابد. اکنون می‌توانید شمع های ذوب شده را با استفاده از چوب بستنی در جهت رویش موها روی پوست قرار داده و بعد از خشک شدن آن را در خلاف جهت رویش مو بکنید.

نحوه انجام اپیلاسیون با شمع در خانه و مزایا و معایب آن ۱

ذوب کردن شمع به روش بن ماری

برای ذوب کردن شمع به روش بن ماری یک ظرف پر از آب را روی شعله قرار دهید. ظرف دیگری را برداشته و شمع ها را داخل آن بریزید. بعد از به جوش آمدن آب، ظرف محتوی شمع را داخل ظرف مملو از آب قرار دهید. حرارت آب در حال جوش شمع ها را به آرامی ذوب می‌کند.

مزایای اپیلاسیون با شمع

از مزایای اپیلاسیون با شمع می توان به طولانی شدن مدت زمان رویش موها، عدم التهاب های پوستی، از بین بردن جوش های زیر پوستی و … اشاره کرد.

۱. طولانی شدن زمان رویش مجدد موها

اپیلاسیون به طور کلی باعث می‌شود موها از ریشه کنده شوند. بنابراین مدت زمان بیشتری طول می‌کشد تا موهای جدید رشد کنند. از طرف دیگر، این روش به پیاز مو آسیب می‌رساند. بنابراین اگر اپیلاسیون را به طور مرتب انجام دهید، میزان رشد موها به مرور کمتر شده و ضخامت آن‌ها بسیار کاهش می یابد.

۲. کاهش جوش های سرسیاه

چسبندگی شمع همانطور که باعث کنده شدن موها از ریشه می‌شود، می‌تواند به خارج شدن و درمان جوش های سرسیاه نیز کمک کند.

۳. کاهش موهای زائد

استفاده مداوم از این روش در طولانی مدت باعث کاهش موهای زائد می شود. در حقیقت این روش پیاز مو را سست می کند و باعث نابودی آن ها می شود.

۴. کمرنگ شدن موهای زائد

مو هایی که مجددا بعد از انجام اپیلاسیون می رویند، نرم تر از مو های قبل هستند و رنگ آن ها نیز روشن تر می‌شود. تغییر رنگ مو های زائد بعد از انجام اپیلاسیون به دلیل تحریک فولیکول های مو می باشد.

۵. پاکسازی پوست

اپیلاسیون با شمع می‌تواند باعث جداسازی سلول های مرده از سطح پوست شده و آلودگی ها را از بین ببرد. به عبارت دیگر اپیلاسیون با شمع می‌تواند به پاکسازی پوست کمک کند.

نحوه انجام اپیلاسیون با شمع در خانه و مزایا و معایب آن ۲

معایب انجام اپیلاسیون با شمع

انجام اپیلاسیون با شمع برای از بین بردن موهای زائد معایب مختلفی دارد که می توان به موارد زیر اشاره کرد:

۱. برای پوست های نازک مناسب نیست

استفاده از شمع برای افرادی که پوست نازک دارند، مناسب نمی باشد. یکی از نشانه های نازک بودن پوست صورت، مشاهده مویرگ ها در سطح پوست است.

۲. احتمال انتقال میکروب وجود دارد

از دیگر معایب اپیلاسیون با شمع می توان به  انتقال میکروب ها و باکتری ها اشاره کرد. به عبارت دیگر اگر در انجام این روش بهداشت رعایت نشود ممکن است باعث انتقال عفونت به پوست شود.

۳. باعث بروز جوش های زیرپوستی می شود

اپیلاسیون با شمع ممکن است باعث بروز جوش های زیرپوستی به ویژه در پوست صورت شود. در نتیجه بعد از انجام این روش باید از محلول های ضد جوش استفاده شود.

۴. منجر به شل شدن پوست می شود

این روش ممکن است باعث شل شدن پوست شود. در حقیقت برای انجام اپیلاسیون، پوست کشیده می شود که می‌توند در طولانی مدت به شل شدن پوست منجر شود.

۵. احتمال بروز آلرژی وجود دارد

به طور کلی ممکن است بعضی افراد به شمع حساسیت داشته باشند و پوست آن‌ها واکنش های آلرژیک از خود نشان دهد.

۶. باعث التهابات پوستی می شود

با کندن لایه شمع از روی پوست، موها از ریشه کنده می‌شوند. این کار یک عمل خشن برای پوست تلقی می‌شود و در نتیجه آن پوست قرمز شده و دچار التهاب می‌شود. روش هایی برای رفع قرمزی بعد از اپیلاسیون وجود دارد که می‌توانید از آن‌ها استفاده کنید.

نحوه انجام اپیلاسیون با شمع در خانه و مزایا و معایب آن ۳

نکات مهم در مورد اپیلاسیون با شمع

برای انجام اپیلاسیون صورت و بدن با شمع نکات مهمی وجود دارد که باید به آن‌ها دقت کنید. مانند:

۱. تست حساسیت انجام دهید

یکی از نکات بسیار مهم در انجام این روش می توان به انجام تست حساسیت اشاره کرد. تست حساسیت به این صورت است که مقداری از شمع را در یک نقطه کوچک از بدن امتحان کنید. بعد از مدتی واکنش پوست این ناحیه را مشاهده کنید. اگر پوست واکنشی از خود نشان نداد، می‌توانید آن را برای سایر قسمت های بدن خوداستفاده کنید.

۲. شمع صورت و بدن با هم متفاوت هستند

لازم به ذکر می باشد که شمع مصرفی برای صورت با شمع مصرفی برای بدن متفاوت می باشد. در نتیجه برای از بین بردن مو های زائد صورت با استفاده از شمع باید از شمع مخصوص صورت استفاده کرد.

۳. از حرارت مستقیم استفاده نکنید

برای ذوب کردن شمع یا پارافین باید از حرارت غیر مستقیم استفاده کنید. استفاده از حرارت مستقیم باعث سوختن شمع می شود.

۴. مراقب درجه حرارت شمع باشید

حرارت دادن بیش از حد شمع علاوه بر این که باعث سوختن شمع می شود، ممکن است باعث سوختن پوست نیز بشود. به عبارت دیگر بهتر است از درجه حرارت شمع ذوب شده مطمئن شوید سپس از آن استفاده کنید.

مراقبت های بعد از اپیلاسیون با شمع

روش های مراقبتی بعد از اپیلاسیون به تسکین پوست و رفع التهاب و قرمزی پوست کمک می‌کند. دستورالعمل های لازم برای مراقبت بعد از اپیلاسیون شامل موارد زیر است:

نحوه انجام اپیلاسیون با شمع در خانه و مزایا و معایب آن ۴
 • بعد از اتمام اپیلاسیون روی پوست خود یخ بگذارید.
 • بلافاصله بعد از اپبلاسیون از حمام رفتن خودداری کنید.
 • بعد از چند ساعت پوست خود را با آب ولرم بشویید.
 • از مصرف ژل آلوئه ورا بعد از اپیلاسیون غافل نشوید. برای نتیجه بهتر و راحتی کار می توانید مقداری ژل آلوئه ورا را داخل فریزر قرار دهید و اجازه دهید تا یخ بزند. سپس قطعه های ژل آلوئه ورا یخ زده را استفاده کنید.
 • از مرطوب کننده کودک استفاده کنید. مرطوب کننده کودک علاوه بر اینکه باعث درمان خشکی پوست و تامین رطوبت مورد نیاز پوست می شود، حساسیت زا نیست و باعث تحریک پوست نمی‌شود.
 • بعد از اپیلاسیون لایه ها و سلول های مرده پوست از سطح پوست جدا می شوند، در نتیجه پوست خشک می شود. بنابراین تا دو روز بعد از اپیلاسیون حتما از روغن بچه استفاده کنید.

نکات قابل توجه قبل از اپیلاسیون

قبل از اپیلاسیون نیز باید به موارد متعددی دقت کنید. به عنوان مثال :

 • قبل از انجام اپیلاسیون با شمع از لایه برداری پوست خودداری کنید.
 • در دوران قاعدگی این روش را انجام ندهید.
 • قبل از انجام اپیلاسیون حمام کنید. حمام کردن قبل از اپیلاسیون باعث باز شدن منافذ پوست و در نتیجه درد کمتر در هنگام خارج شدن موها از پوست می‌شود.
 • قبل از انجام اپیلاسیون با شمع بهتر است ورزش کنید.
 • قبل از اپیلاسیون از مصرف نوشیدنی های تحریک کننده مانند نوشابه و قهوه پرهیز کنید.
 • در صورت مصرف داروی خاص، حتما قبل از انجام اپیلاسیون با پزشک معالج مشورت کنید. زیرا انجام این روش ممکن است باعث بروز مشکلات مختلفی شود.
منبع : deterland.com

اشتراک گذاری

مقالات مرتبط